Skip to content

International Exam Centre

International Exam Centre olarak öncelikli amacımız öğrencilerimizin İngilizce dilini öğrenme hedeflerini, sunduğumuz çeşitli alternatiflerle gerçekleştirmelerini sağlamak  ve bu süreçte ihtiyaç duydukları ölçme-değerlendirme alternatifleri ile dil öğrenme yolculuğuna katkı sağlamaktır. Bu alandaki 40 yıla yakın tecrübemizle, İngilizce kursları, özel dersler, bireysel ve kurumsal olarak öğretmen eğitimleri vermekte, yabancı dil yeterliliğini ölçmek isteyen kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda sınavlar yapmaktayız. International Exam Centre Placement (STEP I) ve Progress (STEP II) Testleri ile bireylerin ve kurumların yazılı ve sözlü yabancı dil gelişimini ölçüp değerlendirmekte ve değerlendirme araçlarımızı güncel gelişmelere uygun olarak yenilemekte ve geliştirmekteyiz. Tüm sınavlarımız Avrupa Ortak Dil Çerçevesine uyumlu olup, sınav sonrasında sunduğumuz detaylı bir gelişim raporu öğrencilerimizin güçlü ve güçlendirilmesi gereken alanlarını tespit edip, bir sonraki aşamayı planlamalarına yardımcı olmaktadır. Bireylerin dünya vatandaşı olma yolunda en önemli adım olan İngilizce öğrenme yolculuğunda, International Exam Centre olarak üstlendiğimiz misyonu en güvenilir ve kaliteli şekilde yapmanın ve size dil kazanımında en iyisini sunmanın çabası içindeyiz.

At International Exam Centre, our aim is to help learners reach their goals through the options we provide in English language and offer assessment alternatives they might need in order to contribute to their language learning journey.

Combined with almost 40 years of experience in this field, we provide English language courses, private lessons and teacher training courses for both individuals and corporations as well as conducting exams with the demands of institutions and organisations that wish to measure foreign language proficiency. Through the International Exam Centre Placement (STEP I) ve Progress (STEP II) Tests, we measure the oral and written foreign language development of individuals and institutions and renew and develop our assessment tools in line with current developments. Each of our exams is aligned with the Common European Framework (CEFR) and certifies the learner with a detailed and unique report that shows their strengths and weaknesses to help learners plan the further. As learning English is the most important step for individuals to become a world citizen, we, the International Exam Centre, are in an effort to fulfill the mission we have undertaken in the most reliable and quality manner and provide excellence in your path of acquiring English.

Contact School

* Indicates a required field

Follow Us Share

Awards and Affiliations